články
Co Vám říká Vaše bolest?
01.10.2024Článek o psychosomatice, běžeckých zraněních a taky trochu o mindfullness.
celý článek
Vhodné sporty pro Vaše děti pohledem fyzioterapeuta
01.10.2024V článku se budu věnovat těmto tématům: - Pohybový vývoj a tipy nejen na vhodné sporty v jednotlivých věkových stádiích - Sporty vhodné z pohledu všestranného pohybového vývoje - Kompenzace nutná k vrcholovým sportům - Kdy a jak začít s dětmi běhat
celý článek
Jak z běhu těžit energii a zdraví?
20.11.2023Podíváme se na to, jak běhat vyváženě. Tak, aby Vás běh nevyčerpal. Abyste z něj jen získali dobrý pocit a lehkost těla i duše :-)
celý článek
Jak na správnou regeneraci začátečníka i zkušeného běžce
16.10.2023Jak se změní reakce těla na zátěž při dlouhodobém tréninku? Jak regenerovat, pokud trénuji pár týdnů nebo pár let? Jak by o sebe měl pečovat běžec začátečník a jak naopak zkušený matador?
celý článek
Podzimní běh s dotekem ájurvédy
09.10.2023Proč se vyplatí na podzim odpočívat? Jak přistoupit k běhu dle ájurvédy po dynamickém létě?
celý článek
Běžecké bolístky - nestabilní kotníky a vše okolo chodidel běžce
15.04.2023Pro časopis Run jsem psala několikadílný seriál o běžeckých potížích. V prvním díle se podívá na potíže jako je plantární fascitida, bolesti achillovek, patní ostruha, zánět okostice a další.
celý článek
Změny těla během těhotenství
02.04.2023Jak se hýbat během těhotenství? Co se s Tvým tělem děje? Jakými změnami prochází? A jak si pomoci, aby průběh byl pokud možno co nejpříjemnější?
celý článek
Ájurvédská podpora těla i duše na jaře
29.03.2023Jak na jaře podpořit své tělo z pohledu ájurvédy? Je jaro sezóna pro tělo snadná, stačí se prostě probudit a svěže se vrhnout do akce? Nebo je dobré nějak speciálně o tělo pečovat? Na co je potřeba si dát pozor? Co Vaše tělo jarem získává a co naopak mu bere?
celý článek
Jak na regeneraci v posezónním odpočinku
08.12.2018Tak je to tady - měsíc bez tréninkového plánu, kdy vás trenér nutí odpočívat. Jak jej využít tak, abyste z něho měli skutečně prospěch? Jaké odborníky je dobré navštívit, co zvážit a případně přenastavit?
celý článek
Triggerpoints
14.11.2018Bolesti achillovek, třísel, hamstringů, zad, hlavy a mnoho dalších, s kterými se jako běžec potýkáte, mají hned několik důvodů. O mnoha z nich jsem již psala – může to být nesprávná technika, příliš protažené nebo naopak zatuhlé tělo, nevědomý automatický běh, nepoužívání chodidel, a tak dále. Každá z těchto věcí má svůj odraz v jednotlivých svalových a stavebních buňkách našeho těla. Jednou z těchto změn je právě tvorba tzv. spoušťových bodů neboli trigger pointů v dlouhodobě přetěžovaných svalech.
celý článek
Chodidlo v běhu a jeho aktivace v zimním období
11.10.2018Je nutné aktivně zapojit chodidlo do běhu. To ví každý běžec, díky fenoménu Born to run. A kdo to náhodou neví, dozví se to teď. Vy ostatní se dozvíte, co dělat, když teď v zimě nebudete běhat bosky po trávě či v minimalistické obuvi. Ukážu tipy, jak předejít tomu, že chodidlo bude slábnout a postupně jej přestanete zapojovat.
celý článek
Jak mi běh pomáhá uvědomit si sebe samu
08.10.2018Běhám už hodně let a běh mi přináší určitě lepší kondici, více síly, zdravou chuť k jídlu, zapojení široké skupiny svalů a krom toho i velmi důležitou věc. Vždy si u běhu nádherně vyčistím hlavu.
celý článek
Jak protahování ovlivňuje běžeckou techniku
06.09.2018V minulém článku jsem psala o důležitosti posilování a o tom, jak mohou jednotlivé oslabené svaly negativně ovlivňovat Vaší techniku. Teď bychom se naopak podívali na to, jak zkrácené svaly ovlivňují držení těla nejen v běhu, jak protahovat, a zda je protahování vždy dobrým řešením pro každého.
celý článek
Silový trénink je důležitý zařadit hned od začátku
27.08.2018Když začínáme běhat, jsme většinou rádi, že jsme konečně vyběhli po tolika letech přemlouvání. Běžíme hlavně pro ten pocit v cíli, kdy nám endorfiny způsobí opojný pocit nekonečné spokojenosti. Jsme na sebe patřičně pyšní, že se to konečně podařilo. Nicméně pokud budeme pokračovat, je třeba vyvážit běh tak, abychom příliš nepřetěžovali klouby a svaly. Chci říct, jen vyběhnout nestačí. Je zcela zásadní běžecký trénink cíleně kompenzovat. Vedle aktivní regenerace jako je plavání, kolo, brusle a jiné, bych doporučila zařazení silového tréninku. Začátečníkům pro prevenci zranění, pokročilým pro vyřešení bolestí, které je díky běhání potkaly, a závodníkům jako skvělý prostředek pro zrychlení.
celý článek
Vědomý běh vás bude bavit
18.06.2018Na co myslíte, když běžíte? Přemýšleli jste někdy o tom, jak dopadá vaše noha či co dělají paže? Dokážete vnímat povrch, po kterém běžíte? Stává se vám, že vás běh nebaví a počítáte kilometry do cíle? Máte bolesti, které jsou neodmyslitelně spjaté s během? Mám pro vás řešení, které mně osobně funguje a které vám jako fyzioterapeut můžu doporučit. Jmenuje se vědomý běh.
celý článek
Je člověk ze své podstaty líný?
14.05.2018Začneme od začátku. Na začátku lidé měli přirozený pohyb, pohyb byl zdroj obživy – lov mamutů, práce na poli, sběr kořínků, stavění obydlí. Nic jiného nebylo důležitější. Postupně se s nástupem průmyslové revoluce začalo všechno zjednodušovat, automatizovat... a pohyb se začal minimalizovat.
celý článek
Fasciální manipulace
08.04.2018Byl to mladý Ital, který se jmenoval Luigi Stecco, jenž již před 40 lety začal ve své vlasti rozvíjet koncept fasciální manipulace. Nyní se tato metoda konečně dostává i do České republiky. Fasciální manipulace je velmi propracovaný a vědecky podložený fyzioterapeutický systém.
celý článek
Běhání v zimě má léčivé účinky
16.01.2018Běhání v zimě je bezesporu náročná disciplína. Ale při dodržení základních pravidel správného oblékání můžeme s radostí vyběhnout i do největší české zimy. Podívejme se na to, co se s tělem v zimním období při běhání děje. Ukažme si, jak tělo na zimní sezónu připravit a jaké zdravotní benefity zimní běhání přináší.
celý článek