článek


Péče o fascie (nejen) u běžců

03.02.2025

Fascie je pojivová tkáň těla, která obklopuje a podporuje každý sval, orgán, kloub i kost v těle. Hrají zásadní roli v integritě a přenášení pohybu. 

Průběh úrazu, operace i přetížení ve fasciálním systému je velmi komplexní: fascie tuhnou, v tkáních probíhají zánětlivé procesy, ztrácí se flexibilit a objevuje se bolest. To vše zásadním způsobem ovlivní celkovou pohyblivost a prodlouží regeneraci. Neoptimální funkce fascie omezí funkci pohybových receptorů - zhoršuje se kontrola a optimalizace pohybu.


Optimální funkci fascie narušuje: 

  • Úraz
  • Operace 
  • Jizva (aktivní či i několik let stará)
  • Držení těla 
  • Přetížení


Mezi jejich dvěma vrstvami dochází k adhezím, které se řetězí napříč tělem. A postupně tak ovlivňují i sebemenší pohyb, který provádíte. Šíření tělem je způsobeno nekonečností fascie, která plynule přechází z jednoho svalu, kosti či orgánu v druhý. 


Luigi Stecco sestavil biomechanický model těla, které rozděluje do 16 segmentů (model vychází jak z biomechaniky, anatomie, tak čínské medicíny, meridiánů atd. = je tedy velmi komplexní.)

Při terapii vychází z pozorování interakce hluboké fascie, svalu a bolesti, která z toho vychází. Terapeut po úvodním protokolu, ve kterém vyhodnotí, jaká místa na těle jsou postižena, volí rovinu, ve které klienta ošetřuje. Následně rozvolní hloubkovou manuální technikou jednotlivé zatuhlé body (tzv. Densifikace). Po manuálním ošetření opět kontroluje, jak se pohyb a bolest změnily. Terapie se opakuje cca 4x po cca 10 dnech. 


Metoda zahrnuje: 

  • Ovlivnění fasciálních abnormalit
  • Precizní a velmi přesné manuální techniky, které uvolňují hluboko uložené body
  • Uvolnění napětí a obnovení kluznosti fascie 
  • Harmonizaci biomechaniky těla
  • Nastartování hojivých procesů 


Postup léčby je následovný: 

  1. Historie těla
  • Je klíčová pro vystopování primárního problému často velmi vzdáleného od toho soušasného 
  • Tato část je obzvlášť podstatná pro ty potíže, které mají nevysvětlitelnou příčinu. V těle má vše svůj důvod. Terapeut se stává detektivem a snaží se jej vystopovat. Zde do popředí se dostávají stará zranění a operace, které považujete za dávno vyléčené.

2) Vyhledání postiženého segmentu

  • Pohybovými testy hledáme oslabenou část těla. U dysfunkce orgánu volíme spíše palpační (hmatové) testy specifických bodů - center koordinace či fúze, kdy zjišťujeme, kde je největší problém. 

3) Uvolnění zatuhlých (desinfikovaných) míst

  • Jak je metoda fasciální manipulace efektivní, tak je také intenzivní. Někdy se vyplatí si tkáně přípravit - manuálním protažením, teplem, suchou jehlou… Následně terapeut loktem či kloubkem uvolňuje jednotlivé body. Důležité je v předchozích dvou krocích zvolit správnou strategii uvolnění, po které se vydat a následně se jí držet, vyhodnotit ji a případně při dalším ošetření změnit. Často pracujeme na bodech vzdálených od současné bolesti, bývá to výhodnější a přináší lepší výsledky, nežli působení v místě akutní bolesti. Do ošetření tak zahrneme i minulá zranění, operace atp. 

4) Kontrola zvolené strategie

  • Na konci ošetření je důležité znovu zkusit pohybové i palpační testy pro ověření, že jsme byli úspěšní. Po každé terapii by měl být znatelný rozdíl v bolestivosti i rozsahu pohybu. 


Kdy je na místě se zamyslet nad stavem vaší fasciální tkáně? 

Zejména tam, kde není zjevná příčina aktuální bolesti. U repetitivních bolestí. Tam, kde je rtg, ultrazvuk, CT a další vyšetření negativní (většina vyšetření nebere fasciální systém v potaz). Fasciální manipulace je komplexní přístup založený na kontinuitě této struktury v těle. Vysvětluje, jak může být bolest v jedné části těla způsobena problémem v úplně jiné části. Jinými slovy, kde to bolí, není vždy příčina a je třeba léčit na úplně jiném místě. 


A jak můžete o své fascie pečovat vy sami? 

  • Fascie potřebují čas. Při protahování setrvejte v pozici co nejdéle, při rolování rolujte pomalu a na zatuhlých místech vydržte klidně několik minut. 
  • Před výkonem volte dynamický strečink a rozpohybování velkých kloubů, běžeckou abecedu, po výkonu statický a rolování. 
  • Každý den alespoň 3 minuty foam rollingu, nezapomeňte na oblast hýždí, bočních stran stehen a hrudní páteř, setrvejte déle na místech, která nejvíce bolí a trochu po nich svaly s fasciemi poválet ze strany na stranu.
  • Dejte si koupel, ve které vydržíte alespoň 15 minut jen ležet a relaxovat.
  • Dopřejte tělu dostatek regenerace. Fascie, jak nyní víte, si pamatují i to nejmenší zranění. Bez kvalitního doléčení se dostanete do bludného kruhu dalších úrazů, z kterého je možné, že se budete dlouho dostávat tam, kde jste byli předtím.
  • Zařazujte funkční cvičení s vlastní vahou, posilovací i mobilizační. Nejlepší jsou cviky, které zahrnují komplexní pohyby. Ty rozvíjí nejvíce flexibilitu i sílu hlubokých svalů. 


Duchovní slovo na konec 

Meditujte. I do fasciálního systému se propisuje vaše vnitřní rozpoložení. Čím více se dokážete v běhu uvolnit, dýchat, tím méně fasciální tkáň trpí. A to samozřejmě pak platí i o každodenním fungování. Vyhledávejte chvíle, kdy vaše pozornost je nezaměřená a více JSTE, než DĚLÁTE. Tím se otevíráte, uvolňujete povrchové napětí a tělo i duše se mohou léčit. Zkuste třeba vnímat zvuky. Buďte ve střehu a připravení na jakýkoliv zvuk, který může přijít odkudkoli. Myšlenky a automatismy se pro tuto chvílí vypnou. A vy “jen” jste a vnímáte. Tím otevíráte bránu k větší vnímavosti i dále během dne. Zvyšujete citlivost těla. A lépe pak odhadnete, kdy jste ve zbytečné křeči či vykonáváte zbytné pohyby. Budujte jednoduchost. Jsem také na této cestě, je pozvolná, náročná, ale cítím se v ní uvolněněji, Byť za všechny ty roky, jen o píď. 

Přeji Vám vnímavé kroky vycházející zevnitř, které rozvolní i tu nejhlouběji uloženou fascii.