článek


Triggerpoints

14.11.2018

Bolesti achillovek, třísel, hamstringů, zad, hlavy a mnoho dalších, s kterými se jako běžec potýkáte, mají hned několik důvodů. O mnoha z nich jsem již psala – může to být nesprávná technika, příliš protažené nebo naopak zatuhlé tělo, nevědomý automatický běh, nepoužívání chodidel, a tak dále. Každá z těchto věcí má svůj odraz v jednotlivých svalových a stavebních buňkách našeho těla. Jednou z těchto změn je právě tvorba tzv. spoušťových bodů neboli trigger pointů v dlouhodobě přetěžovaných svalech.

Trigger point je shluk svalových vláken, které vytvoří hmatný uzlík ve svalu. A bývá vůbec nejčastější příčinou bolesti na lokální úrovni.

Možné příčiny vzniku spoušťového bodu:
  • špatným pohybový stereotyp, opakovaný pohyb (nevhodná technika běhu, nošení kabelky stále na stejném rameni, ergonomie práce aj.)
  • změněná funkce orgánů
  • úraz
  • snížená imunita
  • nedostatek spánku
  • stres (způsobuje chronické zvýšení napětí svalů)
  • deficit vitamínu B12, D, kyseliny listové a železa


Vzniká poruchav oblasti spojení nervu a svalového vlákna. V místě dojde k chemické nerovnováze a ta vyvolá nadměrnou reakci nervu, která způsobí stažení svalového vlákna.Spustí se řetězec dalších chemických reakcí, které vedou až k tomu, že cítíme bolest.

A aby to nebylo jednoduché, trigger point nikdy není sám. Vždy se tvoří celý řetězec těchto bodů rozesetých po těle. Proto vás jednou bolí koleno, jednou kyčle a teď záda. Záleží, který bod se zrovna aktivuje. Aby se bolest zcela odstranila, je třeba přijít, kde je původní problém a vyléčit celý řetězec.Bolest změní držení těla. Když vás například bolí bedra, začnete uhýbat bolesti mimo těžiště, abyste se vyrovnali. Tím si vytváříte nový spoušťový bod na druhé straně zad nebo na břiše. Léčba by měla zahrnovat nejen ošetření bodů, ale i korekci držení těla.

Spoušťové bodyvyzařují bolest do vzdálenějších míst. Tedy pokud vám fyzioterapeut přebrnkne přes tuto strunku na krku, vy cítíte bolest až v dlani.Což logicky znamená, že bolest kolene nestačí léčit jen na koleni, ale jít dál do hloubky inteligence těla. A zkontrolovat, zda bolest nevychází například z oblasti hýžďových sval, kde se spoušťový bod vytvořilproto, že daný sval nahrazuje svaly oslabené.

Vysvětleme to třeba na běžeckém příkladu -dopad příliš na špičku bez spuštění paty na zem. Při takovém běhu se začne do mozku vysílat signál, aby aktivoval váš lýtkový sval. Pokud tak budete běhat dlouhodobě, bude signál silnější a lýtko víc a víc stažené. Lýtkový sval se upínáachillovou šlachou na patu. Což se projeví tím, že vás nebude ani tak bolet lýtko, jako achillovka nebo patní ostruha. Hledáte a léčíte staženou achillovku nebo patní ostruhu a ve skutečnosti byste měli spíš odhalovattrigger pointy v lýtkovém svalu a v dalších svalech.

Jak se trigger pointy léčí?

  • Protažením
  • Suchou jehlou
  • Cvičením
  • Stlačením bodu
  • Mobilizací okolních kloubů a tkání
  • Kineziotapingem


Jak pomůže odborník?

Fyzioterapeut má hned několik možností. Nejprve s vámi může odhalit příčinu, proč trigger point v daném místě vzniká. Tedy rozebrat s vámi techniku běhu, vyšetřit držení těla, ověřit, jak sedíte v práci atd. Dále má k dipsozici metody manuální. Na spoušťový bod působí tlakem, přičemž vy můžete vnímat, jak vám bolest vyzařuje do vzdálenějších míst. Může zvolit hloubkovou masáž, která ošetří méně specificky, ale neméně efektivně, více bodů najednou. Rozhodně je na místě odblokovat klouby, které změnou svalového napětí taktéž mění své postavení a blokují se. Pokud je bod vůči rukám terapeuta zcela rezistentní vyplácí se přistoupit k terapii suchou jehlou. Bodnutím malé jehličky se změní chemické procesy v daném místě, které následně umožní svalu se uvolnit, trigger point mizí.. Je též možné využít tapování pro korekci držení. Tapem stimulujeme oslabené svaly a snižujeme napětí v příliš stažených svalech. S tapemvždy musí jít ruku v ruce cvičení a protahování. Přeci jen se jedná o pasivní podporu daného místa, které nevede k dlouhodobému efektu.

Jak si mohu pomoct sám?

Při jakékoliv bolesti je vhodné jako první pomoc použít válec. Roller pomáhá uvolňovat nejen svaly, ale zejména jejich obaly (fascie). Fascie se stahují spolu se svalem a omezují pohyb. Je možné si je představit jako 3D síť na našem těle, která je propojená, jedna fascie přechází v další. I skrze ně se trigger pointy řetězí. Proto se vyplácí roller používat jak jako prevenci, tak jako řešení bolesti. Roller rozvolní fascie, čímž povolí trigger point. A dále bude na vás s vaším fyzioterapeutem vrhnout se na cílené cvičení, které povede ke změně pohybových stereotypů. Dobrý cvik vede k rovnoměrnému rozložení zátěže na svalové skupiny a jejich vlákna. Změní se způsob provádění pohybu a tím nebudeopakovaně drážděn daný bod, a tak zmizí.

Závěrem

Trigger pointy jsou zodpovědné za to, že tu vás bolí achillovka, tu rameno a tu žaludek, a tak stále dokola. A mají mnoho příčin. Dívejte se na své tělo, které bolí, komplexně. Uvědomte si, že se body řetězí opakováním pohybu a uhýbáním od bolesti, a proto je nutné léčit i mimo místo, které aktuálně bolí. Přemýšlejte nad vyvážeností své stravy, zda obsahuje zmíněné vitamíny a minerály. Myslete na regeneraci. Regenerace nastavuje chemickou rovnováhu na spojení nervu a svalu. Vnímejte co tělo potřebuje, zda je dnes opravdu dobrý nápad to přeběhat nebo si spíš odpočinout. Skutečně se poslouchejte a obnovujete tím harmonii ve svých svalových vláknech! Pamatujte také na to, že některé body tělo potřebuje. Chrání vás před pohybem, který by vás mohl zlomit daleko víc, než bolest z jednoho bodu. Proto není dobré jej odstranit hned při akutní bolesti. Tedy pokud jste si vymkli kotník, jako fyzioterapeut bych ošetřovalatrigger pointy v jeho okolí nejdříve 14 dní po úraze.