článek
Triggerpoints
14.11.2018Bolesti achillovek, třísel, hamstringů, zad, hlavy a mnoho dalších, s kterými se jako běžec potýkáte, mají hned několik důvodů. O mnoha z nich jsem již psala – může to být nesprávná technika, příliš protažené nebo naopak zatuhlé tělo, nevědomý automatický běh, nepoužívání chodidel, a tak dále. Každá z těchto věcí má svůj odraz v jednotlivých svalových a stavebních buňkách našeho těla. Jednou z těchto změn je právě tvorba tzv. spoušťových bodů neboli trigger pointů v dlouhodobě přetěžovaných svalech.
Trigger point je shluk svalových vláken, které vytvoří hmatný uzlík ve svalu. A bývá vůbec nejčastější příčinou bolesti na lokální úrovni.
Možné příčiny vzniku spoušťového bodu:
- špatným pohybový stereotyp, opakovaný pohyb (nevhodná technika běhu, nošení kabelky stále na stejném rameni, ergonomie práce aj.)
- změněná funkce orgánů
- úraz
- snížená imunita
- nedostatek spánku
- stres (způsobuje chronické zvýšení napětí svalů)
- deficit vitamínu B12, D, kyseliny listové a železa
Vzniká poruchav oblasti spojení nervu a svalového vlákna. V místě dojde k chemické nerovnováze a ta vyvolá nadměrnou reakci nervu, která způsobí stažení svalového vlákna.Spustí se řetězec dalších chemických reakcí, které vedou až k tomu, že cítíme bolest.
A aby to nebylo jednoduché, trigger point nikdy není sám. Vždy se tvoří celý řetězec těchto bodů rozesetých po těle. Proto vás jednou bolí koleno, jednou kyčle a teď záda. Záleží, který bod se zrovna aktivuje. Aby se bolest zcela odstranila, je třeba přijít, kde je původní problém a vyléčit celý řetězec.Bolest změní držení těla. Když vás například bolí bedra, začnete uhýbat bolesti mimo těžiště, abyste se vyrovnali. Tím si vytváříte nový spoušťový bod na druhé straně zad nebo na břiše. Léčba by měla zahrnovat nejen ošetření bodů, ale i korekci držení těla.
Spoušťové bodyvyzařují bolest do vzdálenějších míst. Tedy pokud vám fyzioterapeut přebrnkne přes tuto strunku na krku, vy cítíte bolest až v dlani.Což logicky znamená, že bolest kolene nestačí léčit jen na koleni, ale jít dál do hloubky inteligence těla. A zkontrolovat, zda bolest nevychází například z oblasti hýžďových sval, kde se spoušťový bod vytvořilproto, že daný sval nahrazuje svaly oslabené.
Vysvětleme to třeba na běžeckém příkladu -dopad příliš na špičku bez spuštění paty na zem. Při takovém běhu se začne do mozku vysílat signál, aby aktivoval váš lýtkový sval. Pokud tak budete běhat dlouhodobě, bude signál silnější a lýtko víc a víc stažené. Lýtkový sval se upínáachillovou šlachou na patu. Což se projeví tím, že vás nebude ani tak bolet lýtko, jako achillovka nebo patní ostruha. Hledáte a léčíte staženou achillovku nebo patní ostruhu a ve skutečnosti byste měli spíš odhalovattrigger pointy v lýtkovém svalu a v dalších svalech.
Jak se trigger pointy léčí?
- Protažením
- Suchou jehlou
- Cvičením
- Stlačením bodu
- Mobilizací okolních kloubů a tkání
- Kineziotapingem